2013 HIGH END SHOW MUNICH

 


12 May 2013

PAGE 1 | PAGE 2 | PAGE 3


Najveće pozitivno iznenađenje sajma dočekalo nas je u sobi elegantnih Leonardo Model 8 planarnih zvučnika (ribona), spojenih na GrandiNote Demone amplifikaciju, impresivan V.Y.G.E.R. Indian Signature gramofon s ručkom sa zračnim ležajem i, alternativno, MPS3 CDP-om tvrtke Playback Designs. Izuzetno koherentan, uravnotežen i spektralno točan zvuk koji je dopirao do nas bilo je isprva vrlo teško pomiriti s ranijim, mahom ne osobito nezaboravnim, iskustvima s raznoraznim full-range elektrostatima i ribonima. Reprodukcija basa, koja je do sada uvijek bila glavna boljka takvih konstrukcija, ovdje je bila potpuno na mjestu i nagnala nas da očima tražimo negdje skriven neki subwoofer. Ali, kao što smo se jako dobro uvjerili, nije ga bilo. Pored toga, zvuk je bio velik a ispravan zvučni doživljaj nije bio limitiran samo na izrazito uzak položaj sweet spota, što je vjerojatno rezultat dizajna otvora na prednjoj ploči i velike stabilnosti samog zvučnika, koji je visok oko 1,7 metra i teži oko 140 kilograma po komadu, naravno zbog hrpetine feritnih magneta. Talijanska je ekipa napravila stvarno odličan proizvod jer je to nesumnjivo najpotpuniji zvučnik ovakve konstrukcije koji smo do sada imali prilike čuti. Bravissimi!

Leonardo ribbon-planar speakers, Grandinote Demone amplification (60W, class A) and V.Y.G.E.R. Indian Signature turntable

Jeste li nekad imali priliku pogledati neki film na 5.1 "kućnom kinu" koje se sastoji od preko 200 zvučničkih jedinica, što basova, što srednjetonaca, što visokotonaca i ukupne instalirane snage preko 5kW? Ne? Sudeći po interesu posjetitelja, mnogi nisu pa hrpimice navališe u McIntoshevu sobu pogledati i posluhnuti njihov sajamski sistem, zbog čega smo mi (manje probitačni) uspjeli na red doći tek u nedjelju, zadnji dan sajma. To nam je ujedno bio i prvi put da smo uopće slušali neke McIntosheve zvučnike i naša je radoznalost tim bila veća. Sistem se sastojao od dva XRT1K frontalna zvučnika (svaki 1200W), dva stražnja XR100 (600W svaki) i XCS2K centra. 'Vozili' su ih stogovi MC 601 quad pojačala, MX151 a/v centar i MVP891 DVD. U početku nam se bilo malo teže usredotočiti jer se prikazivao Napad na Pearl Harbour sinkroniziran na njemački te nas je isprva više intrigirala nova verzija povijesti, u kojoj Japanci iz čistog mira napadaju bezbrižne i nedužne njemačke mornare, nego sam sistem, ali kada smo se malo uozbiljili, uživali smo u spektaklu, raskoši snage i prostornoj definiciji. Kada su Japanci tako hametice izrešetali i potopili sve njemačko što se izrešetati i potopiti dalo, uslijedio je DVD koncerta Adele u Royal Albert Hallu i zvučao dovoljno dobro da i neobožavatelj zaključi da 'ima nešto u toj "maloj"'. Adele, nekim neobjašnjivim čudom, nije bila sinkronizirana. Ujedno, ovo je i prvi put da nam se nešto u McIntoshevoj produkciji stvarno svidjelo. Usput, ispričavamo se na prelošim fotografijama - sve osim posljednje snimljene su u mrklom mraku McIntoshevog montažnog kina i sreća je da se bilo što iz njih uspijeva nazrijeti.

McIntosh

TOP 

Jedan od vjerojatno najvećih izložbenih prostora zauzeo je zastupnik Audio Reference GMBH te predstavio D'Agostinovu elektroniku i ergelu Sonus Faberovih zvučnika. Slušao se sistem sastavljen od Sonus Faber Amati zvučnika, D'Agostino monoblokova i pretpojačala iz serije Momentum, EAT (Euro Audio Team) gramofona itd... D'Agostinovo Momentum pretpojačalo i monoblokovi u zbilji izgledaju zanimljivo, u svakom slučaju jedinstveno, iako instrument u sredini malčice podsjeća, da prostite, na okno na furuni (kakva crna svetska kriza, Mile izneo prasići), dok kombinacija sjajnog aluminija i bakra opasno koketira s kičem vulgaris. Na nekim sajamskim predstavama zaista je jako teško ostati ozbiljan. No, bilo kako bilo, u tako velikoj slušaonici kao što je bila D'Agostinova trebaju vam i podugački interkonekti. Ovdje su valjda oborili sve rekorde jer je pretpojačalo bilo udaljeno od pojačala barem desetak metara. Zato su tu bili Goerz balansirani interkonekti i zato je ekipa po njima nemilice gazila kada bi dolazila izbliza fotografirati ili razgledavati pojačala i zvučnike. Kada malo razmislimo, zanimljivo bi bilo istražiti koja je bila prosječna duljina interkonekata koji su se koristili na ovom sajmu. Vjerojatno bi ispalo barem 3-4 metra, što govori o objektivnim teškoćama izlagača u pripremi sistema te određenim kompromisima koje moraju napraviti da bi na kraju ostavili što bolji slušni i vizualni dojam. A što reći o zvuku? Nažalost, u ovom se slučaju nema što reći. Pregolem prostor sve je zamutio, rasplinuo, atomizirao i zaista ne bi bilo korektno donositi bilo kakve ocjene u takvim okolnostima, a ni velika gungula i promet radoznalaca nisu pomogli. Osim toga, svirali su Doorsi - glazbeni izbor broj jedan u mnogim sobama. Riders on the Storm čuli smo ove godine bezbroj puta i svaki puta bolje nego kod D'Agostina. Budući da je neki dan, samo tjedan dana po završetku sajma, preminuo Ray Manzarek, osnivač i klavijaturist Doorsa, to sajamsko forsiranje Doorsa kod D'Agostina i ostalih u međuvremenu je izgubilo audiofilski smisao i poprimilo obrise ponajprije zlosutnog predskazanja tragičnog događaja. R.I.P.

D'Agostino, Sonus Faber, EAT and Audio Research showroom

Na High End sajam katkada naiđe i poneki potpuno neočekivan, posve ekstravagantan i dobrim dijelom sulud koncept. To sajmu daje posebnu draž jer nema puno mjesta na svijetu koja su ovako prirodan habitus audio egzotike i ekscentričnih audio svjetova u kojima je cost no object, pa koliko košta da košta. Navedenoj skupini zasigurno pripada i prototip pojačala talijanskog dizajnera Andree Pivette, nazvano Pivetta Opera Only, cijene izrade od oko milijun eura, maksimalne snage 160 kW i sastavljeno od 6 modula, čiji se blokovi prilikom rada daljinskim upravljanjem odvajaju od jezgre. U središnjem se dijelu nalaze golemi toroidni transformatori koji napajaju te monstruozne module te upravljački modul s korisničkim sučeljem koje izgleda kao iPad (što vjerojatno i jest). Naravno, priključak za struju malo je veći pa eventualnu kupovinu preporučamo samo rezidentima industrijskih zona. Pojačalo izgleda poput nekog svemirskog satelita ili "transformera" ili nečeg odbjeglog iz Osvete Sitha, pogotovo kada se krene rastvarati, i da jasno ne piše da je pojačalo, ne bismo vjerovali. No, to je ipak "samo" pojačalo u klasi A, sa 6 kanala po sitnih 20 kW, težine tonu i pol, kojemu treba priključak od 160 kW. Visina pojačala je 190 cm kad je isključeno, a kad krene tulum, visina se popne na 2,5 metra. Sve u svemu, sasvim dostatno za ozvučenje i najvećeg stadionskog koncerta, otprilike jedine praktične namjene ovoga stroja kojoj se trenutno možemo domisliti.

Pivetta Opera Only Pivetta Opera Only Pivetta Opera Only Pivetta Opera Only
Pivetta Opera Only class A power amplifier with max. rated power of 160 kWatt (2 or 6 channels).
The 'chassis' is made of aeronautical aluminum treated with NECE interference anodizing and consists of 6 separate transformer-like modules (20 kWatt each) which can move up or down and which when turned off form a 12-side black prism. The amplifier weighs 1,500 kg.

TOP 

Budući da se polako bližimo kraju svoga osvrta na High End Show 2013, red je da spomenemo posljednja dvije slušaonice koje su nam, ne prvi puta, privukle pozornost iako iz različitih razloga. U Magicovoj su sobi tako dominirali Magico S5 zvučnici koje smo mi prvi puta čuli tek ove godine jer prošle, kada su bili predstavljeni, HES nismo pohodili iz neopravdanih razloga. Već po tradiciji, zvučnici su bili spojeni na Spectralovu elektroniku, ovaj puta nove Spektralove monoblokove DMA-400. Magico i Spectral uistinu se obožavaju i iz godine u godinu rađaju zvuk koji, po nama, pripada u sam vrh sajamske ponude, bez obzira o kojim se modelima radilo. Poput MBL-a, niti oni ne pomišljaju mijenjati svoju dobitnu kombinaciju pa neka pati koga smeta. Zvuk je velik, dinamika beskrajna, mikrodetalji svi na broju, pozornica cijeli svijet. Jedino što nam se nekako ne sviđa, a što nije samo njihova 'specijalnost', jest uvijek vrlo zamračena soba s rasvjetom slabijom nego u kakvom ilegalnom rudokopu. Osim što su posjetitelji prisiljeni bauljati i saplitati se po mračnoj izbi, izvjestitelji se ubijaju snimiti kakvu-takvu fotografiju kojom bi mogli popratiti svoje mahom pozitivne zvučne dojmove. Stoga, dragi naši Magicovci, dolazimo vam nagodinu s reflektorima na baterije i vidimo s(v)e.

Magico and Spectral Audio showroom

Za kraj smo ostavili sobu Kharma Audija, koja svake godine plijeni luksuzom, autoritativnim dizajnom izložaka i skupoćom par excellence. Veliki Exquisite Grand zvučnici visine preko 2 metra, pomno izglancani do savršenstva, dominirali su prezentacijskom sobom. Da ne bi pomanjkalo basa, uz zvučničke grdosije kerberski su čučali aktivni jednokilovatni subwooferi iz iste serije. U sredini su bili smješteni pretpojačalo P1000 i dva monobloka MP1000, svaki od 800 W/4 Ohma snage, iz Exquisite serije. Što se zvučne prezentacije tiče, nikada Kharmi ne možemo uputiti nikakvu bitnu zamjerku, ali isto tako ništa ne možemo ni pretjerano pohvaliti. Možda se radi o nekom urođenom refleksu jer kada čovjek sjedne pred takav besprijekorno luksuzan i nadasve ambiciozan sistem "svemirske" tehnologije, čini se da automatski i očekuje besprijekornu, perfektnu, svemirsku izvedbu. No, jedine svemirske stvari u ovome slučaju jesu astronaut koji leluja u bestežinskom stanju na Kharminim internetskim stranicama i, gledajući pojačala, naša subjektivna asocijacija na svemirske brodove iz Space 1999 serije (referenca za malo starije čitatelje, iz doba crno-bijelih televizora i neponovljive Milke Babović). Možda je dojmu kumovala opet malo pretiha reprodukcija pa sistem samo treba više 'nagaziti' da pokaže sve što može. Ovako, zvuk je bio sputan, ograničen i ponajprije bez težine - jedine (ne)čujne poveznice s Kharminom temom svemira i bestežinskog stanja.

Kharma Exquisite Grand speakers from Flagship series, MP1000 Signature mono power amplifier
and P1000 class A preamplifier from the Exquisite Collection
Amplifier specifications: 4Hz-180kHz frequency response; rated power 400 W at 8 Ohm; THD+N -120dB; output impedance 0 Ohm;
input impedance 10kOhm; damping factor infinite(!).

Nastojali smo u svom ovogodišnjem osvrtu izdvojiti nama, iz ovoga ili onoga razloga, najzanimljivije izlagače. Trudili smo se da se previše ne ponavljamo pa tako nismo posebno izdvajali slušaonice dobro vam već poznate iz naših prethodnih osvrta, kao ni novopredstavljene, ali ni po čemu iznimne sisteme ili pak one kojima se nismo stigli dovoljno posvetiti. U ove posljednje spada, primjerice, Chordova soba, za koju imamo čak i pristojno zvučeću video snimku, ali u kojoj nismo bili dovoljno dugo za konsolidaciju dojmova. Možda do sljedećeg sajma montiramo i objavimo taj video, neka se nađe, ali imajte na umu da nam se pretjerano i ne žuri. Isto vrijedi i za Rosso Fiorentino zvučnike. Od sistema koji su zvučali jednako dobro ili jednako loše kao prethodnih godina, tu su ponovo ispodprosječni Tannoyi (duša nas već boli od te nepravde), ponovo iznadprosječni YG Acoustics i solidan Cessaro s Tron elektronikom. Bilo je predstavljeno i pregršt nama sasvim prosječnih sistema, poput onih tajvanskog Lawrence Audija, Focalovih Viva Utopia sa Soulution elektronikom i Illusonic audio procesorom (koji pretvara dvokanalne snimke u pet kanala), Gato Audija (čija je vatra malo koga ugrijala), Gauder Akustika s dijamantnim jedinicama, Grimma, Voxativa, Onixa, Constellationa... U potpisu slika koje slijede naći ćete više pojedinosti o spomenutim sistemima pa možete guglati do mile volje što vas zanima jer naša je misija završena.

Sljedeća i ujedno posljednja stranica reportaže (Page 3) sastoji se u cijelosti od galerije posvećene uglavnom 'lajfstajlu', automobilističkoj fantaziji zvanoj Pagani Huayra, sajamskoj atmosferi, ponekom kuriozitetu i uspomeni na nezaboravan koncert Mariusa Neseta u legendarnom minhenskom Unterfahrtu (dojmovi s koncerta se, kao i obično, nalaze u skrovitim pukotinama 'mirnog kutića' :)) Ako smo opet i bili 'bez dlake na jeziku', kao što nas bije glas, nadamo se da nismo bili toliko oštri koliko informativni i zanimljivi jer užas zaista nije naša 'furka'.

TOP 

<<previous next>>

Locations of Site Visitors

 

COPYRIGHT NOTICE
This material is not public domain. It is provided for your personal use only and may not be reproduced, re-distributed, re-transmitted, copied or otherwise used in any form without the express written permission of the author. You may not upload this material to any public server, on-line service, network or bulletin board without the prior written permission of the author. The use or copying of the contents of this page, in whole or in part, for any commercial purpose is expressly prohibited.